• 09 LED 19

Vážení pacienti,

kožní oddělení je opět v provozu od 01.02.2019. Příjem pacientů na objednání na tel. č. 270 005 648 (telefon aktivní od 01.02.2019).

Kožní ambulance má nový přístroj na léčbu virových bradavic

Virové bradavice jsou jedním z nejčastějších kožních onemocnění vůbec.

S virovými bradavicemi se setkáváme nejčastěji ve dvou podobách:

– mohou se projevovat buď jako zhrubělé výrůstky např. na rukou, na nohou nebo obličeji.

– nebo se projevují jako bělavé až červenavé výrůstky hladkého povrchu , které postihují pokožku a  okolí pohlavních orgánů , označují se pak jako virové kondylomy nebo pohlavní bradavice

Způsob přenosu

K přenosu běžných bradavic dochází mezi lidmi navzájem – osobním kontaktem, předměty, chodidla mohou být infikována např. z podlah ve společných sprchách. Zachycení bradavic napomáhají praskliny kůže.

K přenosu virových kondylomů dochází sexuální cestou , kondylomy jsou vysoce nakažlivé . Předpokládá se , že část lidí jsou přenašeči viru, aniž by sami měli projevy slizničního onemocnění.

Průběh onemocnění

U osob s oslabeným imunitním systémem může být průběh onemocnění dlouhodobý. Na chodidlech se bradavice často zašlapávají do hloubky a jsou pak bolestivé .

Nemocný přenáší bradavice nezřídka postupně i na další členy domácnosti nebo své sexuální partnery.

Domácí léčba

U běžných bradavic lze použít k prvotní léčbě desinfekční přípravky volně prodejné v lékárnách. Jejich aplikace však vyžaduje nejen velkou trpělivost, ale i velkou opatrnost – snadno mohou podráždit pokožku v okolí bradavic. Tyto prostředky nejsou určené k léčbě virových kondylomů. Při domácí léčbě buďte opatrní, záměna virových bradavic je možná se stařeckými bradavicemi, otlaky, někdy i s mateřskými znaménky nebo kožními nádory.

Léčebné postupy užívané lékařem jsou účinnější a přesnější než domácí léčba.

Léčba tekutým dusíkem

Aplikace tekutého dusíku je tradiční osvědčená metoda, která byla dříve prováděna pomocí vatových štětiček. Po zmrazení dochází nejen k odloučení bradavice ale i k aktivaci imunitních mechanizmů, které pak dále pomáhají v boji s touto virovou infekcí. Kožní oddělení je nově vybaveno moderním kryalizačním přístrojem , který je oproti dříve používanému přikládání vatových štětiček výrazně účinnější – umožňuje přímou aplikaci paprsku tekutého dusíku na ložiska bradavic nebo virových kondylomů . Léčba je plně hrazena zdravotními pojišťovnami , může být použita u dětí i během těhotenství. K dohovoření termínu ošetření nás kontaktujte na telefonním čísle dermatovenerologické ambulance 270 005 648.

Prevence

Nezapomínejme, že původcem kondylomů jsou viry u kterých se předpokládá, že se mohou podílet na vzniku nádorových onemocnění – to je i důvodem, proč by se léčba tohoto onemocnění neměla odkládat.

Velkým pokrokem v prevenci virových kondylomů je možnost očkování.

MUDr. Ondřej Šeda se těší na Vaši návštěvu.