• Františka Křížka 683/22, Praha 7, 170 00 Praha 7-Holešovice
 • 270 005 666
 • informace@pp7.cz
  • 09 LED 19

  Vážení pacienti,

  kožní oddělení je opět v provozu od 01.02.2019. Příjem pacientů na objednání na tel. č. 270 005 648 (telefon aktivní od 01.02.2019).

  Kožní ambulance má nový přístroj na léčbu virových bradavic

  Virové bradavice jsou jedním z nejčastějších kožních onemocnění vůbec.

  S virovými bradavicemi se setkáváme nejčastěji ve dvou podobách:

  – mohou se projevovat buď jako zhrubělé výrůstky např. na rukou, na nohou nebo obličeji.

  – nebo se projevují jako bělavé až červenavé výrůstky hladkého povrchu , které postihují pokožku a  okolí pohlavních orgánů , označují se pak jako virové kondylomy nebo pohlavní bradavice

  Způsob přenosu

  K přenosu běžných bradavic dochází mezi lidmi navzájem – osobním kontaktem, předměty, chodidla mohou být infikována např. z podlah ve společných sprchách. Zachycení bradavic napomáhají praskliny kůže.

  K přenosu virových kondylomů dochází sexuální cestou , kondylomy jsou vysoce nakažlivé . Předpokládá se , že část lidí jsou přenašeči viru, aniž by sami měli projevy slizničního onemocnění.

  Průběh onemocnění

  U osob s oslabeným imunitním systémem může být průběh onemocnění dlouhodobý. Na chodidlech se bradavice často zašlapávají do hloubky a jsou pak bolestivé .

  Nemocný přenáší bradavice nezřídka postupně i na další členy domácnosti nebo své sexuální partnery.

  Domácí léčba

  U běžných bradavic lze použít k prvotní léčbě desinfekční přípravky volně prodejné v lékárnách. Jejich aplikace však vyžaduje nejen velkou trpělivost, ale i velkou opatrnost – snadno mohou podráždit pokožku v okolí bradavic. Tyto prostředky nejsou určené k léčbě virových kondylomů. Při domácí léčbě buďte opatrní, záměna virových bradavic je možná se stařeckými bradavicemi, otlaky, někdy i s mateřskými znaménky nebo kožními nádory.

  Léčebné postupy užívané lékařem jsou účinnější a přesnější než domácí léčba.

  Léčba tekutým dusíkem

  Aplikace tekutého dusíku je tradiční osvědčená metoda, která byla dříve prováděna pomocí vatových štětiček. Po zmrazení dochází nejen k odloučení bradavice ale i k aktivaci imunitních mechanizmů, které pak dále pomáhají v boji s touto virovou infekcí. Kožní oddělení je nově vybaveno moderním kryalizačním přístrojem , který je oproti dříve používanému přikládání vatových štětiček výrazně účinnější – umožňuje přímou aplikaci paprsku tekutého dusíku na ložiska bradavic nebo virových kondylomů . Léčba je plně hrazena zdravotními pojišťovnami , může být použita u dětí i během těhotenství. K dohovoření termínu ošetření nás kontaktujte na telefonním čísle dermatovenerologické ambulance 270 005 648.

  Prevence

  Nezapomínejme, že původcem kondylomů jsou viry u kterých se předpokládá, že se mohou podílet na vzniku nádorových onemocnění – to je i důvodem, proč by se léčba tohoto onemocnění neměla odkládat.

  Velkým pokrokem v prevenci virových kondylomů je možnost očkování.

  MUDr. Ondřej Šeda se těší na Vaši návštěvu.